30.09.2023

Kyk Borçlarının Faizlerinin Silinmesi Teklifi Meclisten Geçti

Kyk Borçlarının Faizlerinin Silinmesi Teklifi Meclisten Geçti


Kyk Borçlarının Faizlerinin Silinmesi Teklifi Meclisten Geçti

Kyk Borçlarının Faizlerinin Silinmesi Teklifi Meclisten Geçti ​1 milyondan fazla üniversite mezununun dört gözle beklediği müjde geldi! Torba yasada sunulan tekliflerden birisi olan KYK borçlarının faiz borçlarının silinmesi mecliste oy çokluğuyla kabul edildi. İşte KYK borçlarının faiz silinmesinin detayları ve torba yasadan geçen diğer önemli başlıklar… Öğrenim Kredisi ve Katkı Kredisi Faizlerine Af ​Yaklaşık 1,3 milyon üniversite mezunu gencin yakından takip ettiği torba yasa mecliste kabul edildi. Buna göre Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlı Kredi ve Yurtlar Kurumu’ndan (KYK) geri ödemeli öğrenim kredisi alan gençlerin geri ödemesinde faiz uygulanmayacak. Yalnızca ödenen anaparanın tahsil edeceği haberi bir milyondan fazla genci çok yakından ilgilendiriyor. Özellikle sosyal medyada paylaşılan geri ödeme planları büyük tepki toplarken yasal faizin yüksek olmasından ve kullanılan kredi miktarının 2 ila 3 katı arasında geri ödeme miktarlarının görünmesi haberleri artık tarih oldu. ​Torba yasada kabul edilen değişiklikle birlikte öğrenim kredisi ve/veya katkı kredisi kullanan mezunlardan faiz tahsil edilmeyecek. Kullanılan miktar kadar geri ödemenin daha önce mevcut bulunan yapılandırma hakkından yararlanılarak taksitler halinde ödenebileceği teklifi mecliste kabul edildi. İcra Affı ve Kovid Affı! ​Mecliste kabul edilen torba yasadaki ekonomik düzenlemelerden iki tanesi de yine aflarla ilgili. Buna göre 2.000 TL altındaki borçlar nedeniyle icra takibine düşen kişilerin icra takip dosyası ve borçları silinecek. Yaklaşık 5 milyon kişiyi ilgilendiren düzenleme torba yasada sunularak mecliste kabul edildi. ​Ayrıca pandemi döneminin başından bu yana uygulanan Kovid cezalarına da af geldi. Maske takmama, sokağa çıkma yasaklarında sokağa çıkma gibi nedenlerle ceza makbuzu kesilen kişilerin cezaları tümüyle affedildi. Öte yandan, daha önce kovid cezası ödeyen kişilere geri ödeme yapılmayacağı da belirtildi. Sosyal Yardım Geri Ödeme Affı! ​Dar gelirli ve mevzuatlarda belirtilen şartları taşıyan engelli ve yaşlı vatandaşlara verilen engelli ve yaşlı aylıklarının yersiz ödenmesi nedeniyle ilgililerden tahsil edilen geri ödeme borçları da bugünkü torba yasada sunularak kabul edildi. Buna göre geri ödeme cezası bulunan vatandaşlar artık ödeme yapmayacakken, yapılan geri ödemelerin iade edilmeyeceği de kaydedildi. Sicil Affı ​Torba yasa ile mecliste kabul edilen bir diğer ekonomik düzenleme ise sicil affı konusunda. Buna göre kredi kartı ya da kredi borcu ödemeyenler hakkında yapılan düzenlemeye göre, bu kişiler 2023 Haziran sonuna kadar yapılandırma veya ödeme yapması halinde haklarında “olumsuz kredi notu” kullanılmayacağı belirtildi.

hakkimda
Yazar

Berat özkan

MERHABALAR! BEN BERAT ÖZKAN!

Çalışmalarıma internet üzerinden ve hali hazırda sahip olduğum ticari meslekler üzerinden devam ediyorum. Aynı zamanda öğrencilik hayatıma devam ediyorum. 

Bir yandan öğrencilik diğer yandan freelancer olarak yaptığım ;

Sosyal medya uzmanlığı,

Tasarım hizmetleri,

Dijital reklamcılık ile uğraşmaktayım.

Sahip olduğum bu sitemde, sizlere en güncel, en eğlenceli, en son dakika haberlerini paylaşmaktan keyif duyacağım, bunun yanı sıra sizlere, ilginç bilgiler ve değişik sıra dışı konularda, spor , sağlık, gündem, magazin ve benzeri haberlerle yazılar yazacağım ve bilgilerinize sunacağım.

Sizlerden ricam haberlere yorumlar yapmanız, beni destek olmanızdır.

İçeriklerimi takip etmekten hoşlanıyorsanız, sosyal medya hesaplarımı takip edebilirsiniz.

 

Yorumlar:

Yorum Yazabilirsiniz.

Mail adresiniz gizli kalacaktır. Lütfen bütün alanları doldurun. *


Benzer Bloglar

Kyk Borçlarının Faizlerinin Silinmesi Teklifi Meclisten Geçti
  • Berat Özkan - Kişisel Blog - Gündem - Haber
  • 28.10.2022
Kyk Borçlarının Faizlerinin Silinmesi Teklifi Meclisten Geçti